PRACOWNIA KULINARNA- jest miejscem, gdzie spożywane są posiłki, które uczestnicy przygotowują pod kierunkiem opiekuna. Uczestnicy chętnie biorą udział w treningu kulinarnym oraz samodzielnie pieką ciasta na urodziny. Tradycją jest również przygotowywanie śniadania Wielkanocnego, Wigilii, imprez okolicznościowych tj. Andrzejki, Walentynki, Dni Otwarte i wiele innych. Pracownia kulinarna daje okazje do odkrywania wielu talentów kulinarnych. W ramach działalności pracowni uczestnicy nabywają umiejętności tj.:
- obieranie jarzyn,
- robienie kanapek,
- nauka sporządzania potraw i doboru składników,
- planowanie i robienie zakupów,
- nakrywanie do stołu,
- nauka obsługiwania sprzętu AGD,
- sprzątanie po posiłku,
- nauka podstaw zdrowego żywienia,
- poznanie zasad higieny osobistej i otoczenia,
- rozróżnianie składników i ich przydatności.
Zajęcia w pracowni kulinarnej prowadzi pani Anna Wróbel.
PRACOWNIA KOMPUTEROWA- zajęcia w pracowni komputerowej prowadzone są za pomocą różnorodnych metod i form pracy dostosowanych indywidualnie do każdego z uczestników. Pracownia wyposażona jest w cztery komputery, stałe łącze internetowe, które umożliwia swobodny dostęp do informacji oraz w sprzęt wielofunkcyjny tj. głośniki oraz słuchawki. Uczestnicy bardzo chętnie korzystają z tej pracowni, gdzie uczą się podstawowej obsługi komputera. poznają system operacyjny i najważniejsze jego programy tj. edytor tekstu Libre Office Writer, program Paint, programy do obróbki zdjęć oraz filmików okolicznościowych. Uczestnicy nabywają umiejętność obsługi drukarki, kopiarki, laminatora, uczą się korzystania z wyszukiwarki internetowej, z portali społecznościowych oraz serwisów muzycznych. W wolnych chwilach korzystają z gier komputerowych (edukacyjnych), które rozwijają spostrzegawczość, koncentrację uwagi oraz umiejętności manualne. Uczestnicy zapoznają się z nowoczesną technologią i wykorzystują tę wiedzę w życiu codziennym, a obsługa komputera umożliwia poszerzanie wiedzy ogólnej oraz możliwość lepszego funkcjonowania w życiu społecznym. W pracowni komputerowej uczestnicy nabywają wiedzę i umiejętności w tworzeniu kalendarzy, ulotek, zaproszeń okolicznościowych, plakatów, broszur i kolaży przy wykorzystaniu specjalnych do tego programów. Pracownia odpowiedzialna jest również za prowadzenie strony internetowej naszego ośrodka oraz strony na Facebooku.
Zajęcia w pracowni komputerowej prowadzi pani Edyta Mróz.
PRACOWNIA PLASTYCZNO – RĘKODZIELNICZA- w ramach zajęć wykorzystywane są różne formy i techniki pracy tj. malarstwo farbami akrylowymi, plakatowymi, temperami, rysunek ołówkiem, kredkami, quilling, ceramika, hafciarstwo, malowanie na szkle, szydełkowanie, decoupage i wiele innych. Pracownia wyposażona jest w różne materiały i pomoce niezbędne do wykonywania zamierzonych prac. Uczestnicy kształtują na zajęciach sprawność manualną, wyrabiają poczucie estetyki, odreagowują emocje i stres. Zajęcia odbywają się w grupach lub indywidualnie. Podstawowym celem pracowni jest przygotowanie uczestników do samodzielności, rozwijania talentów plastycznych oraz zwiększenia wiary we własne możliwości.
PRACOWNIA MUZYCZNA- w pracowni muzycznej uczestnicy mogą wyzwolić swój potencjał twórczy, emocje, energię i rozkoszować się muzyką na wszelkie sposoby. Środkiem oddziaływania terapeutycznego w tej pracowni jest muzyka, która pobudza wyobraźnię i wpływa korzystnie na dobre samopoczucie. Muzyka ma zdolność wzbudzania emocji, zaspokaja potrzebę ekspresji, emocji i zabawy. Pobudza potrzeby estetyczne i poznawcze uczestników. Uczestnicy uczą się radzenia sobie ze stresem, z monotonią codzienności, oswajają z życiem w środowisku innych ludzi. Zajęcia obejmują również grę na dostępnych instrumentach muzycznych.
Zajęcia w pracowni muzycznej prowadzi pan Andrzej Kulisz.
PRACOWNIA STOLARSKO -WIKLINIARSKA- zajęcia w tej pracowni mają na celu poznanie technik obróbki drewna (wymiarowanie, cięcie piłą ręczną i wyrzynarką, wiercenie otworów wiertarką elektryczną, wkręcanie, zbijanie, klejenie), zapoznanie się z zastosowaniem i obsługą podstawowych narzędzi tj. lutownica, wiertarka, wyrzynarka, malowanie ręczne pędzlem i rolką, naukę szpachlowania, gruntowania, czyszczenia oraz nauka rzeźbiarstwa. Uczestnicy poznają również budowę podstawowych urządzeń AGD oraz zasady bezpiecznej ich obsługi. Mogą także nauczyć się praktycznie drobnych napraw, które przydadzą się w codziennym życiu. Zajęci odbywają się zawsze pod nadzorem opiekuna. Uczestnicy poprzez te zajęcia mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz przygotowania się do aktywizacji zawodowej.
Zajęcia w pracowni stolarsko- wikliniarskiej prowadzi pan Paweł Niedużak.
SALA TRENINGU RUCHOWEGO- podstawowym celem zajęć w pracowni jest podnoszenie ogólnej sprawności oraz rozwijanie zdolności motorycznej i koordynacji ruchowej. Sala treningu ruchowego wyposażona jest w niezbędny sprzęt do podnoszenia sprawności fizycznej pod okiem danego opiekuna. Na zajęciach prowadzona jest rehabilitacja dostosowana do indywidualnych potrzeb uczestników. Ćwiczenia odbywają się w formie zajęć grupowych (ćwiczenia na siłowni), gimnastyka indywidualna (masaże). Głównym zadaniem treningu ruchowego jest usprawnianie naszych uczestników i przygotowanie ich do pracy w pozostałych pracowniach.
POZOSTAŁE POMIESZCZENIA:
POKÓJ PANI KIEROWNIK
SALA SPOTKAŃ
SALA BILARDOWA
POKÓJ WYCISZEŃ
POKÓJ PRACOWNIKA SOCJALNEGO
SZATNIA UCZESTNIKÓW
KORYTARZE
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.