W środowy ranek, udaliśmy się do do sąsiadującej nieopodal gminy, aby zwiedzić atrakcje turystyczne, jakie skrywa w sobie mała miejscowość – Basznia Dolna. Naszą przygodę zaczęliśmy od Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach, gdzie mogliśmy wysłuchać ciekawej prelekcji, poznać ciekawostki dotyczące kosmosu, m.in. pochłaniania materii przez czarną dziurę. Dookoła wieży jest też usytuowany mini – park, w którym znaleźliśmy równoważnię, zestaw służący do optycznych eksperymentów oraz żyroskop. Kto tylko się odważył, mógł spróbować swoich sił na żyroskopie, ale najwięcej radości i śmiechu dały nam jednak lustra, które w komiczny sposób deformowały nasze odbicia. Następnie udaliśmy się do Stacji Basznia, gdzie obejrzeliśmy krótki film, zwiedziliśmy muzeum oraz wsiedliśmy do kolejki „Bałaj”. Po przygodzie z kolejnictwem, przespacerowaliśmy się do Kresowej Osady na obiad, a na zakończenie czekały na nas jeszcze warsztaty o tematyce „Las w słoju”, w trakcie których mogliśmy stworzyć barwne kompozycje, które zabraliśmy do swoich domów z mocnym postanowieniem dbania o swoją roślinkę.
Category Archive: Wycieczki
23.08.2024 r. – Wyjazd na plażę do Dębowego Dworu
Na zakończenie tygodnia, postanowiliśmy wykorzystać piękną, letnią pogodę i wybraliśmy się na Rudę Różaniecką do Dębowego Dworu – miejsca, które okazało się ponownie idealnym planem na odpoczynek i relaks po całym tygodniu. Mogliśmy trochę zmęczyć się fizycznie na rowerkach wodnych, podziwiając malownicze widoki, a później rozłożyć się na plaży i oddać błogiemu wytchnieniu. Oczywiście, nie zabrakło też pluskania się w ciepłej wodzie i smakowitych przekąsek. To było zdecydowanie idealne zwieńczenie tygodnia.
24.07.2024r. – Dzień w plenerze
W środę, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego Pana Zbigniewa Wolańczyka, które jest położone tuż przy rzece Tanew. Mogliśmy tam relaksować się ile tylko dusza zapragnie – kto chciał, mógł tańczyć, inni łapali promienie słońca na huśtawkach i leżakach, a na zakończenie czekał na nas jeszcze obiad, po którym rozegraliśmy meczyk w siatkówkę plażową. Dziękujemy serdecznie za miłą gościnę!
18.07.2024 r. – Spacer na Kamienną Górę
W czwartek, korzystając z faktu, że upał trochę nam odpuścił, postanowiliśmy się wybrać na spacer. Naszym celem było tym razem wejście na Kamienną Górę i wzniesioną tam wieżę widokową. Nasz trud i wysiłek jednak bardzo się opłacał, gdyż widoki rozpościerające się na malownicze Roztocze zapierały dech w piersiach. Dodatkowo, był to też dobry sprawdzian naszej kondycji i możliwości, a także dla niektórych – doskonała próba stawienia czoła swoim lękom. Dumni z siebie i w dobrych nastrojach powróciliśmy do naszego domu.
17. 07. 2024 r. – IX Przegląd Piosenki Żeglarskiej Osób Niepełnosprawnych w Tarnobrzegu
W środę, wczesnym rankiem, nasza delegacja wyruszyła na Piknik Żeglarski do Tarnobrzegu. Imprezę rozpoczęła Pani Beata Wasiuta – Dyrektor Środowiskowego Domu w Tarnobrzegu, która przywitała wszystkich przybyłych gości i organizatorów. Dużym zaskoczeniem było niespodziewane wywołanie wszystkich kierowników na scenę i wspólne odśpiewanie piosenki. Była to świetna inauguracja występów scenicznych. Nasz Dom pod czujnym okiem pana Andrzeja, przygotował piosenkę żeglarską pt. „Bitwa”. Po prezentacjach wszystkich domów, a było ich 17, mieliśmy możliwość poczuć się jak prawdziwi marynarze i mogliśmy przepłynąć się jachtem. Nie mogło też zabraknąć wspólnego posiłku i zabawy tanecznej. Po wszystkim udaliśmy się w drogę powrotną. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie – ten dzień był pełen pozytywnych wrażeń!
08.07.2024 r. – Spacer po Rezerwacie Szumy
W poniedziałek, wybraliśmy się do malowniczego Rezerwatu Szumy nad Tanwią, gdzie mogliśmy podziwiać pięknie wijącą się i spiętrzoną wstęgę rzeki Tanew. Mimo deszczowej aury postanowiliśmy poszukać jeszcze Wodospadu na Jeleniu, który, gdy w końcu go znaleźliśmy, wzbudził w nas prawdziwy zachwyt. Po długim i wyczerpującym spacerze leśnymi ścieżkami udaliśmy się w drogę powrotną do swoich domów.
19. 06. 2024 r. – Wycieczka do Jacni
Pogoda w czerwcu bardzo nas rozpieszcza, dlatego zaplanowaliśmy na środę rekreacyjny wyjazd nad zalew w Jacni. Oprócz spacerów dookoła wody, mogliśmy też zrelaksować się przy akompaniamentach muzyki klasycznej w tężni solankowej. Nie zabrakło też lodów na plaży czy pysznego obiadu. Po wszystkim postanowiliśmy jeszcze chwilę posiedzieć na brzegu wody spędzając miło czas na rozmowach i korzystaniu z kąpieli słonecznych.
17. 06. 2024 r. – Rezerwat Bukowy Las
W poniedziałek postanowiliśmy zrobić wycieczkę krajoznawczą po Roztoczu, dlatego też część z nas wsiadła na rowery a pozostali do busów i udaliśmy się do malowniczego Rezerwatu Bukowy Las. Na miejscu czekał już na nas Pan Marceli Kot z Nadleśnictwa Narol, który przybliżył nam różnorodność zbiorowisk roślinnych, flory i fauny oraz zasady prowadzenia gospodarki leśnej. W trakcie spaceru mogliśmy podziwiać rosłe i piękne ponad 150 – letnie buki, a po wszystkim udaliśmy się do Budy Babiarza, gdzie mieliśmy wspólnego grilla. Dziękujemy bardzo serdecznie Nadleśnictwu Narol za tak ciekawą formę edukacji.
23. 05. 2024 r. – Wyjście na Stawiska
W czwartek, który był wyjątkowo piękny z niemalże letnią pogodą, postanowiliśmy skorzystać ze słońca i wybraliśmy się na Stawiska. Część z nas rozpoczęła tym samym sezon rowerowy, jadąc do punktu docelowego okrężną trasą, a pozostali wybrali się spacerem podziwiając wiosenną przyrodę i wsłuchując się w śpiew ptaków. Na miejscu rozpaliliśmy grilla, dużo rozmawialiśmy oraz graliśmy w gry z piłką przypominając sobie zabawy z dzieciństwa. Był to wyjątkowo przyjemny dzień. Zmęczeni, ale zrelaksowani i troszkę smagnięci słońcem wróciliśmy do naszego wspólnego domu.
15. 05. 2024 r. – Wycieczka do Łańcuta
W środę wybraliśmy się na wycieczkę do Łańcuta. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie tamtejszego zamku. Ta wyjątkowa XVII wieczna rezydencja magnacka zachwyciła nas swoim bogactwem i przepychem. Mogliśmy ujrzeć tam kompletnie urządzone wnętrza, dzięki czemu przenieśliśmy się na chwilę do tamtych czasów i wyobraziliśmy sobie jak magnaci żyli, ubierali się czy jakie rozrywki były przez nich preferowane. Następnie przeszliśmy się rozległym parkiem w stylu angielskim, gdzie znajduje się najstarszy w Polsce miłorząb. Na koniec zwiedzania zostały nam Stajnia i Wozownia ze zgromadzoną bezcenną kolekcją pojazdów konnych po rodzinie Potockich. Po tych wszystkich pięknych wrażeniach czekał na nas jeszcze na obiad, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną do swoich domów.